December 28, 2006

  • I saw this on the LivingOnAdime website....I am always amazed by considering this!!

     

    ITEM
    PRICE
    HOW OFTEN
    COST PER YEAR
    1 bag potato chips
    $2.00/bag
    1 week
    $104.00
    1-6 pack soda
    $2.00
    1/week
    $104.00
    1 liter soda
    purchased at convenience store
    $1.00
    1/day
    $365.00
    Reduce meat
    1.5 lbs.
    $2.50/lb.
    2 nights/week
    $390.00/year
    1 gourmet coffee
    $2.50
    1/day
    $910.00
    Eating out
    for a family of 4: Dinner
    $30.00
    1/week
    $1560.00
    Lunch
    $4.00/person
    20 days/month
    $1040.00
    Pizza delivered plus tip
    $20.00
    1/ week
    $1040.00
    1 cup juice/person
    family of 4
    $20.00
    1/week
    $1040.00
    Fruit leather (Fruit Roll ups)
    $2.50
    1/week
    $130.00
    1 box granola cereal
    $4.00
    1/week
    $208.00
        
    Total if you cut all these out................................................ $6894.00

Comments (7)

Comments are closed.

Post a Comment